Zawartość

Koronawirus i Tarcza 2.0. Nie można zawieszać badań psychologicznych SOK-istów. RPO do Ministra Infrastruktury

Data: 
2020-04-22
słowa kluczowe: 
  • Tarcza 2.0 znosi obowiązek badań lekarskich i psychologicznych SOK-isty, który niezgodnie z prawem użył broni albo był pijany na służbie

Zgodnie z Tarczą 2.0 w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zawiesza się przeprowadzanie badań lekarskich i psychologicznych funkcjonariuszy straży ochrony kolei.

Tak napisane przepisy uchylają także obowiązek badań kontrolnych (w tym psychologicznych) robionych funkcjonariuszom SOK poza terminami badań okresowych – w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem użycia broni albo po stwierdzeniu, że funkcjonariusz w czasie pracy był nietrzeźwy lub pod działaniem substancji psychoaktywnych. Zawieszenie w tym przypadku badań lekarskich i psychologicznych może prowadzić do nadużyć, względnie utrudnić właściwym przełożonych szybką i adekwatną decyzję na zauważone w służbie nieprawidłowości.

RPO zwracał na ten problem uwagę w toku prac legislacyjnych w parlamencie. Teraz prosi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o zainicjowanie prac nad poprawieniem prawa.

WZF.7043.54.2020

Galeria

  • Tarcza strzelnicza - strzały trafiają poza sednem tarczy

    Wiele działań chybia celu
Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2020-04-22 16:13:03
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2020-05-05 09:44:45 Koronawirus i Tarcza 2.0. Nie można zawieszać badań psychologicznych SOK-istów. RPO do Ministra Infrastruktury Agnieszka Jędrzejczyk