Zawartość

Był zwolniony z obowiązku kwarantanny - Straż Graniczna uznała inaczej. RPO pyta o to komendanta głównego

Data: 
2021-06-10
słowa kluczowe: 
  • Nauczyciele szkół przy polskich placówkach dyplomatycznych nie podlegają kwarantannie granicznej, gdy przyjeżdzają do kraju na szczepienie przeciw COVID-19.  
  • W sprawie obywatela Straż Graniczna uznała inaczej – Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o tę sprawę Komendanta Głównego SG 

Obywatel polski pracuje w szkole przy polskiej placówce dyplomatycznej. Niedawno przyleciał do Warszawy, aby się szczepić.

Podczas odprawy wskazał, że nauczyciele szkół polskich i zespołu szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP, którzy przekraczają granicę w celu zaszczepienia się przeciwko COVID-19, są zwolnieni z obowiązku  kwarantanny. Przewiduje to § 3.1, pkt 19 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Mimo, że mężczyzna przedstawił rejestracje na szczepienie, Straż Graniczna uznała, że nie może on przekroczyć granicy - musi odbyć  kwarantannę lub wykonać test komercyjny. Według SG, przepis, na który obywatel się powołał, dotyczy nauczycieli zagranicznych, którzy pracują w Polsce.  

W tej sytuacji obywatel - obawiając że przepadnie mu termin szczepienia - wykonał test, za który zapłacił 200 zł. Wynik był negatywny. Złożył on skargę do Komendy Głównej SG. Wniósł też o zwrot kosztu  testu, gdyż nie musiał go robić.

Rzecznik podjął tę sprawę z uwagi na związek z realizacją wolności poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. Poprosił Komendanta Głównego Straży Granicznej o informację, jak rozpatrzono skargę obywatela.

VII.565.17.2021

 

Galeria

  • Mapa z granicami Polski i jej sąsiadów

    Granica, celnicy