Zawartość

Stanowisko Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich

Data: 
2017-06-29

Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich z niepokojem obserwuje próby wykorzystywania fragmentu wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara na antenie TVP Info w programie „Minęła dwudziesta” do deprecjonowania całej jego działalności na rzecz obywateli. Ze zrozumieniem przyjmujemy opublikowane przez Rzecznika Prawa Obywatelskich przeprosiny oraz wyjaśnienie, że użyte przez niego słowo „naród” zostało wyrwane z kontekstu całej jego wypowiedzi. Dostrzegamy, że wypowiedź ta stała się pretekstem do niczym nieusprawiedliwionej krytyki działalności Rzecznika Praw Obywatelskich i dyskredytowania działalności kierowanego przez niego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, jego współpracowników i współpracowniczek.

Z ubolewaniem odbieramy także pomijanie w mediach istotnego faktu, że to właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zaangażował się w walkę z kłamliwymi informacjami w niektórych zachodnich mediach o „polskich obozach zagłady”, przystępując jako RPO do wygranego procesu z niemiecką telewizją publiczną ZDF i przedstawiając w tym procesie szeroką argumentację prawną.

Wyrwany z kontekstu, a przez to opacznie zrozumiany fragment wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich nie może w żadnym wypadku uzasadniać podważania całej jego dotychczasowej działalności na rzecz społeczeństwa. 

Warszawa dn. 23 czerwca 2017 r. 

Pod stanowiskiem Rady Społecznej podpisali się:

 1. Batko-Tołuć Katarzyna  
 2. Bortnowska Halina
 3. prof. Czapiński Janusz
 4. Ejchart-Dubois Maria  
 5. Jakubowska Anna
 6. Jaworska Urszula  
 7. Krzyżanowska Olga
 8. Łukasiak Paweł
 9. Mrugalska Krystyna
 10. Nadazdin Draginja
 11. Nosowski Zbigniew
 12. Pietrzak Mikołaj
 13. Porowska Adrianna
 14. Romer Teresa
 15. Rosner Andrzej
 16. Sajkowska Monika
 17. Skrzyński Bartosz
 18. Taylor Jacek
 19. Turski Marian
 20. Wujec Henryk
 21. prof. Wyrzykowski Mirosław

Galeria

 • zdjęcie: kilka osób siedzi przy stole

  Posiedzenie Rady Społecznej, 2016-10-04