Zawartość

Stowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada”, Piotrków Trybunalski

Data: 
2017-10-30
Położenie: 
  • Piotrków Trybunalski
    Polska

Dziedzina działań:

Głównym celem projektu było łączenie pokoleń w realizacji działań i tworzenie lokalnych wspólnot, a także aktywizacja społeczności lokalnej, integracja międzypokoleniowa z wykorzystaniem potencjału i doświadczeń osób starszych.

Geneza przedsięwzięcia:

Stowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada” z Piotrkowa Trybunalskiego powstało w maju 2012 roku w efekcie działań jednostkowych podejmowanych indywidualnie przez naszych członków np. w zarządzie Wspólnoty Mieszkaniowej, radach rodziców i innych związanych z pomocą sąsiedzką.

Zauważyliśmy ogromne osamotnienie wśród wielu starszych osób, ich potrzebę komunikowania się z innymi, ale również brak zaufania. Osoby starsze, częściej niż inne, narażone są na działania oszustów i podatne na wyłudzenia. Często w tej grupie osób dochodzi do podejmowania bardzo niekorzystnych decyzji zakupowych.

Postanowiliśmy działać w szczególności na rzecz osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, których zasoby finansowe niekoniecznie pozwalają na prowadzenie przez nich aktywnego życia.

Osoby te często „liczą się z każdym groszem” z uwagi na niskie dochody i nie myślą o tym, by z kimś się spotkać, nie zapłacą również za to, by skorzystać z działań niosących rozwój ich kontaktów osobistych. W związku z tym zamykają się w czterech ścianach własnych mieszkań, unikają ludzi, borykają się z własną samotnością.

Opis przedsięwzięcia:

Główny cel działalności Stowarzyszenia to rozwijanie sieci przyjaźni międzyludzkiej, międzypokoleniowej, integracji mieszkańców poprzez realizację pomysłów wnoszonych przez różne osoby i przy ich udziale. Stawiamy na szeroko rozumianą integrację zarówno między ludźmi ale także instytucjami, dzięki czemu nasze działania prowadzimy wspólnie z innymi organizacjami. Są one skierowane do każdej zainteresowanej osoby, jednak ze szczególnym nastawieniem na osoby starsze i samotne.

Integracja to ważna sprawa w szczególności w „starzejącym się społeczeństwie”. Naszym marzeniem jest zintegrowanie ze sobą jak największej liczby osób. Powolutku osiągamy swój cel. Staramy się rozmawiać z ludźmi, uczestniczymy jako organizacja w imprezach miejskich. Organizujemy różnego typu działania np. wystawy świąteczne, uroczystości związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, spotkania integracyjne mające na celu rozwijanie więzi międzyludzkich jak np. projekt „Otwarta Szafa” polegający na możliwości wymiany ubrań. Czcimy ciekawe postacie poprzez organizację koncertów (np. Koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II).

Propagujemy zdrowie wśród mieszkańców poprzez wspólne spacery. Zorganizowaliśmy imprezę mikołajkową dla dzieci z Aikido. Dążymy do tego, by każdy znalazł u nas coś dla siebie a także przy naszej pomocy, mógł zrealizować swój pomysł na przyjaźń.

Działania Stowarzyszenia Przyjaciół „Mam Sąsiada” opierają się na współpracy sąsiedzkiej. Ważne jest by ludzie się znali, spotykali, rozmawiali.

Liczymy, że w przyszłości zaprocentuje to np. zwiększeniem bezpieczeństwa każdej - samotnej, starszej osoby. Bo sąsiad, który dobrze zna osobę zza ściany, zauważy, że dzieje się coś niepokojącego, nawet może wymagającego interwencji i w razie potrzeby wesprze Stowarzyszenie kieruje swoje działania głównie do osób starszych aby zapobiec zjawiskom osamotnienia, odrzucenia lub wykluczenia tej grupy osób z życia społecznego.

Praktyka wyróżniona wpisem do Złotej Księgi za:

Działalność Stowarzyszenia Przyjaciół „Mam Sąsiada” została wyróżniona wpisem do Złotej Księgi Dobrych Praktyk za wspieranie osób starszych szczególnie narażonych na samotność, rozwiązywanie problemów związanych z odrzuceniem i nieznajomością prawa oraz za stworzenie doskonale funkcjonującego modelu wspierania osób potrzebujących poprzez zainicjowanie działań społeczności sąsiedzkiej.

Wykonawca:

Stowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada” z Piotrkowa Trybunalskiego

Dodatkowe informacje:

Strona internetowa przedsięwzięcia:

http://mamsasiada.blogspot.com/

https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Przyjaciół-Mam-Sąsiada/115184951975100?fref=ts

Mapka miejsc:

Dane kontaktowe z wykonawcą:

Stowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada” , 97-300 Piotrków Tryb. ul. Krasickiego 3, e-mail: mam.sasiada@gmail.com

Słowa klucze:

Piotrków Trybunalski, wolontariat, integracja wewnątrzpokoleniowa, integracja międzypokoleniowa.

Galeria

  • Ludzie idą ulicą

    Ulica w Piotrkowie Trybunalskim, kwiecień 2016