Zawartość

Czy licealista obywatel Ukrainy, który jedzie do domu na Wielkanoc, będzie mógł wrócić do Polski?  - pytanie na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich

Data: 
2021-04-02

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2021 r. (Dz.U.2021.574) od dnia 30 marca 2021 r. zostały wprowadzone nowe obostrzenia dotyczące osób przekraczających granice Polski. Osoby przekraczające tzw. „granice zewnętrzne”, tj. przybywające do naszego kraju z państwa nie należącego do tzw. Strefy Schengen podlegają obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie, niezależnie od posiadania negatywnego wyniku testu w momencie przekraczania granicy. Powyższe wynika z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.512 ze zm.), dalej jako „rozp.RM”.

Warto również dodać, że pojęcie „granice zewnętrzne” określone zostało w art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).

Czas obowiązkowej kwarantanny, o którym mowa powyżej, może jednak zostać skrócony. Aby tak się stało, w okresie 48h (licząc od momentu przekroczenia granicy) należy wykonać test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Jeżeli jego wynik będzie negatywny, wówczas obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez laboratorium do systemu teleinformatycznego (§ 3 ust. 3a rozp.RM). Zgodnie z przepisami, wspomniane wyżej testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych.

Niezależnie od tych regulacji nadal obowiązują wyłączenia od obowiązku poddania się kwarantannie określonych osób. Tego obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez uczniów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki (§ 3 ust. 2 pkt 5 rozp.RM). W takiej sytuacji, osoby przekraczające granicę są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej pobieranie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Należy jednak pamiętać, że sytuacja epidemiczna zmienia się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie, regulacje prawne również. Warto zatem sprawdzać bieżące informacje w tym zakresie na stronach internetowych właściwych instytucji bądź korzystać z poniższych źródeł informacji:

Galeria